Grafomotoryka- jak ją wspierać od najmłodszych lat

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że rozwój dzieci należy wspierać. Już od pierwszych miesięcy rodzice starają się otaczać soją pociechę zabawkami, które nie tylko umilą dziecku czas, ale przede wszystkim będą wspierać w rozwoju. Kwestią, na którą dobrze jest zwracać uwagę u kilkulatków jest grafomotoryka. Tylko co to właściwie jest.

Grafomotoryka – czyli co?

Pod naukowym pojęciem grafomotoryka kryje się nic innego jak umiejętność rysowania i pisania, oczywiście w pewnym uproszeniu. Bo tak naprawdę jest to połączenie umiejętności motorycznych z koordynacją wzrokowo-ruchową, dzięki którym w nieco późniejszym wieku dziecko będzie mogło nauczyć się czytać i pisać.

W jaki sposób wspierać rozwój umiejętności grafomotorycznych?

By dziecko mogło ćwiczyć grafomotorykę nie trzeba wcale inwestować w specjalistyczne zabawki czy zeszyty ćwiczeń. Warto wspierać dziecko w próbach rysowania, dawać mu kredki, z którymi poradzą sobie małe rączki. Jednak najprostsze ćwiczenia można wykonywać przy okazji najróżniejszych zabaw. Ważne jest by dziecko pokazywało przedmioty, a później kreśliło kształty- może na przykład obwieść paluszkiem swój kubek czy pokazać nim drogę od jednej zabawki do drugiej.

Nieco starsze dzieci warto zaopatrzyć w kolorowe ćwiczenia, w których będą mogły kończyć obrazki przez połączeni szlaku wyznaczonego przez kropki, czy kreseczki. Bardzo dobrym ćwiczeniem są też wszelkiego rodzaju labirynty, w których dziecko musi wyznaczyć drogę do celu.


Komentowanie wyłączone.