Wady wymowy u dzieci

Większość rodziców wprost nie może doczekać się, aż ich maleństwa zaczną mówić. Czekają najpierw na pierwsze „mama”, później na pierwsze proste zdania. Z pewnością dogadanie się z dzieckiem jest znacznie łatwiejsze, kiedy już swobodnie się ono komunikuje. Niestety, niektóre maluszki nie mówią wyraźnie.

Przyczyny wad wymowy u dzieci

Oczywiście, większość wad wymowy u dzieci spowodowana jest tym, że dopiero uczą się one mówić. Naturalne jest przekręcanie słówek, zmienianie końcówek czy nawet zła artykulacja niektórych głosek. Niestety, są również wady wymowy, które można wychwycić już od początku nauki mowy. Jest to na przykład zła artykulacja głosek dentalnych czy seplenienie międzyzębowe. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Zbyt długie używanie smoczka, za długie karmienie dziecka rozdrobnionymi papkami, przykrótkie wędzidełko, czy obniżone napięcie mięśniowe.

Jak leczyć wady wymowy u dzieci

Jeśli zauważy się u malucha nieprawidłową artykulację, warto wybrać się do logopedy. Zazwyczaj po diagnozie otrzymuje się zestaw ćwiczeń oraz wspomagaczy rozwijania aparatu mowy – może to być na przykład wibrator logopedyczny albo specjalny twardy gryzak w kształcie rurki z wypustkami. Korzystając z wibratora logopedycznego czy gryzaka, dziecko ćwiczy mięśnie języka i uczy się poprawnie go układać podczas wymawiania problematycznych głosek czy wyrazów.


Komentowanie wyłączone.